Skip to main content

Aptitude Day 194

Problems on Simple Interest:

1. A sum of money at simple interest amounts to 1000 in 2 years and to 1080 in 3 years. The sum is:

Solution:
                 S.I for 1 year = 1080-1000 = 80.
    
                 S.I for 2 years = 2*80 = 160.

                 Sum = 1000-160 = 840.


2. A sum of money amounts to 5000 after 3 years and 8000 after 8 years at the same rate of simple interest. The rate of interest per annum is:

Solution:
                  S.I per annum = (8000-5000)/5 = 600.
                  S.I for 8 years = 600*8 = 4800.

                  Principal = 8000- 4800 = 3200.

                 Rate = (100*4800)/(3200*8)

                          = 18.75%.




Comments

Popular posts from this blog

Aptitude Day 59

Answers of Day 58:     1. 1/90.     2. 20 Problems to solve: 1. The product of two numbers is 33 and the sum of their squares is 130. Find their difference. 2. The sum of two numbers is 100 and their difference is 20. Find their product.

Vocabulary Day 55

Dilemma Thesaurus: Noun : problem            double bind, difficulty, crisis, embarrassment, mess, puzzle...  Antonyms :  solution...  Example sentences:                  That's a serious dilemma we should think about that.          He'll never share his dilemma with anyone. 

Aptitude Day 55

Problems On Numbers 1. The difference between the squares of two numbers is 28000 and the sum of their numbers is 400. Find the numbers. Solution:                 Let the 2 numbers be x and y.                 (x 2 -y 2 ) / (x+y) = 28000/400                 (x+y)(x-y) / (x+y) =  70                 x-y = 70 ------ Equation 1                 x+y = 400 ---- Equation 2                 By solving equations 1 and 2 we get,                 x = 235 and y = 165.                 The numbers are 235 and 165. 2. The sum of three consecutive numbers is 315. The middle number is: Solution:                 Let t...